Strona: komunikat MEiN / Szkoła Doktorska Politechniki Rzeszowskiej

komunikat MEiN

2023-02-15
, red.  Mariusz Sobolak

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów napływają sygnały ze środowiska doktoranckiego dotyczące opóźnień w przygotowywaniu rozprawy doktorskiej, wynikające z utrudnień spowodowanych pandemią COVID-19.

Ministerstwo podkreśla, że kształcenie doktoranta kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Termin złożenia rozprawy – określony w indywidualnym planie badawczym – może zostać przedłużony maksymalnie o 2 lata, na zasadach określonych w regulaminie szkoły doktorskiej. Decyzja w sprawie należy do podmiotów prowadzących szkoły doktorskie i powinna zostać podjęta w trybie ustalonym w regulaminie.

Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że istnieje możliwość uwzględnienia wyżej wskazanej okoliczności przy rozpatrywaniu umotywowanych wniosków doktorantów o przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej, także w przypadku, gdy w treści regulaminu szkoły doktorskiej nie zawarto bezpośredniego odniesienia do sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Doktoranci, w stosunku do których zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu terminu złożenia rozprawy doktorskiej, będą nadal wliczani do składnika doktoranckiego subwencji. Podmioty prowadzące szkoły doktorskie – w zależności od własnej sytuacji finansowej – mogą przyznać tej grupie doktorantów, którzy przekroczyli łączny okres 4 lat otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich, środki na przygotowanie rozprawy doktorskiej, niebędące stypendium doktoranckim.‍

Powrót do listy aktualności

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję